Ďalšie zaujímavosti

Núdzové pristátie francúzskych vzduchoplavcov v Zázrivej

3. októbra 1909 o 15hod. sa v švajčiarskom meste Schlieren pri Zürichu začali štvrté preteky Gordona Benneta. O deň neskôr, 4. októbra 1909, okolo 13:30 hod. nešťastne núdzovo pristála vzducholoď Ile de France francúzskych vzduchoplavcov Alfréda Leblanca a J. Delebequea v oblasti vrchu Kozinec. Dôvodom bol pravdepodobne silný prízemný vietor. Vzducholoď letela smerom od juhu ponad osadu Plešivá, smerom na sever k osade Kozinská. Po nedobrovoľnom pristátí boli vzduchoplavci vyvrhnutí z koša a vysypali sa im aj všetky náradia, zbrane a písomnosti. Keďže sa balón odľahčil o 130 kíl, znovu sa vzniesol a zmizol v oblakoch. Dvaja bezmocní a úplne bezbranní piloti zostali v lese sami len vo vychádzkovej obuvi.
Vtedajšia uhorská tlač napísala, že Zázrivčania vzducholoď Ile de France vykradli, čo však nebola pravda. Istý valah Olah, pastier z blízkeho salaša, vtedy roztratené veci, písomnosti aj zbrane odovzdal miestnemu obecnému notárovi.
Vzduchoplavci napokon skončili na druhom mieste po preletení viac ako 800 km. Zvíťazili Edgar W. Mix a Andre Rousesel z USA na lodi America 2. Oni pristáli v Poľsku neďaleko Varšavy

Alfréd Leblanc (1869-1921) bol francúzsky letec, držiteľ 17. leteckého oprávnenia vo Francúzsku, ktorý v roku 1910 prekonal letecký rýchlostný rekord na lietadle Blériot XI. Dosiahol rýchlosť 109,8 km/h. Leblanc bol blízkym spolupracovníkom známeho avionika Louisa Blériota (1872-1936), francúzskeho vynálezcu a leteckého konštruktéra. Uskutočnil prvý let cez LaManche v lietadle ťažšom ako vzduch.

110. výročie Pristátie francúzskych vzduchoplavcov v Zázrivej nad osadou Kozinská – odkaz na článok

Zázrivá vo filmoch

Zázrivou ostali očarení i mnohí režiséri. Zázrivské zvyky či prostredie nádhernej oravskej prírody využili na námety pre filmové spracovanie a na natáčanie niekoľkých filmov:
Jánošík – čiernobiely film režiséra Martina Friča , 1935
Bača – krátky čiernobiely film o zázrivskom bačovi Jánovi Zaťkovi
Zázrivská koleda – krátky čiernobiely dokumentárny film o vianočných koledách
Zázrivská Morena – krátky čiernobiely film o starom slovanskom zvyku vynášania Moreny
Zázrivské zvonce – krátky čiernobiely film o práci zázrivského ľudového zvonkára Jozefa Piklu Pivničiara
Vianoce Adama Boronču zo Zázrivej – televízna inscenácia podľa poviedky L.N. Jégého
Tisícročná včela – príbeh liptovskej rodiny Pichandovcov v režii Juraja Jakubiska, 1983
Perinbaba – známa rozprávka od režiséra Juraja Jakubiska, 1985
Opera Jánošík – filmové spracovanie opery
Vianočný strom zo Zázrivej – dokumentárny film o ceste zázrivského smreku – daru do Ríma
Strom – dokumentárny film o zázrivskom strome v relácii Terra –X
Kuře melancholik – dramatický príbeh od režiséra Jaroslava Brabce z roku 1999
Škriatok – televízny seriál, jedna z epizód sa natáčala v balóne na sedle Rovná hora, 1995
Želary – film odohrávajúci sa počas 2. svetovej vojny a prvý česko-slovensko-rakúsky koprodukčný filmový projekt, ktorý vznikol na základe českého knižného bestselleru spisovateľky Květy Legátovej a scenára jedného z najvýznamnejších českých scenáristov Petra Jarchovského

Viac podrobnosti na :

www.filmovamista.cz

Záchranná rehabilitačná stanica v Zázrivej

Záchranná a rehabilitačná stanica v Zázrivej plní poslanie záchrannej stanice hlavne pre poranené a vysilené dravé vtáky. V tomto zariadení sa sústreďujú dravce hlavne z oblasti Oravy, Liptova, Turca, Kysúc a Považia. Liečia sa tu zlomeniny končatín, vnútorné poranenia a iné zranenia. Taktiež sa poskytuje starostlivosť pre mláďatá vypadnuté z hniezd a vyhladované alebo vysilené vtáky.
Dôležitou súčasťou rehabilitácie je aj ekovýchova. Priestory rehabilitačnej stanice sú určené aj pre návštevu záujemcov o prírodu, jednotlivcov aj skupiny ako napr. školy.