Marec mesiac knihy v našej knižnici

V rámci Marca mesiaca knihy a Dňa ľudovej rozprávky Obecná knižnica v Zázrivej v spolupráci s Oravskou knižnicou Antona Habovštiaka usporiadala dňa 13.03.2019 podujatia pre žiakov základnej a materskej školy.

Hneď v úvode si žiaci 1. ročníka precvičili svoje pocity farebnou kockou s tváričkami. Úlohou žiakov bolo rozlíšiť základné emócie výrazu tváričiek. Pomocou šiestich stien kocky mali určiť z kocky emócie ako radosť, prekvapenie, zlosť, smútok, strach a odpor. Nasledovala krátka ukážka z knižky Max a Lea od Jána Uličianskeho. Bola to kniha plná krátkych rozprávok a pesničiek venovaná nielen najmenším čitateľom ale aj ich rodičom a starým rodičom. Ďalej pomocou obrázkových príloh žiaci zodpovedali na otázky o sovičkách, medvedíkoch a tučniakoch. Žiaci 5. ročníka prostredníctvom kníh Príšeráci, Doktor Proktor a veľká lúpež zlata, Denník odvážneho bojka, Poletíme aj bez krídel, Hrdinstvo ušľachtilého kocúra boli zamaraní na zážitkové a tvorivé čítanie.

Najmenším návštevníkom podujatia bola predstavená knižka od jedného z najuznávanejších autorov súčasnej a detskej literatúry Erica Carle, ktorej názov bol Nenásytná húsenička. K jej popularite prispieva jednoduchý text, ktorý opakujúcimi sa vetnými frázami naučí deti počítať, rozpoznávať ovocie a iné dobroty a nakoniec im ukáže aj jeden z najkrajších prírodných javov, ktorý v detských očiach naberá rozmery zázraku. V Nenásytnej húseničke sú použité aj nezvyčajné techniky tlače, čo robí knižku ešte lákavejšou a dáva priestor mnohým interaktívnym hrám. Ako veľmi môže byť hladná jedna malá húsenička, ktorá sa práve vyliahla z vajíčka? Verte či neverte, zjedla by hoc aj celý svet. Nedivme sa preto, že ju po toľkom maškrtení rozbolí brucho. Rozhodne sa, že v nedeľu si urobí pôst a na obed si dá iba zelený list. Potom sa pre istotu na nejaký čas zakuklí. Ale čo sa stane po tom? Kto vylezie z kukly? Bude to znova tá istá nenásytná húsenička, ktorá sa nám medzičasom “zažrala” do srdca?

Na záver nám návštevníci podujatia zaspievali pesničku a prezreli si knihy v našej knižnici.