Čo zažiť vidieť

Vitajte v Zázrivej- Čo zaujímavé u nás môzete vidiet a zazit

Vitajte v Zázrivej

O Zázrivej
Zázrivá je horská obec na severnom Slovensku, na pomedzí Malej Fatry a Oravskej Vrchoviny. Je obľúbeným cieľom pre trávenie voľného času, dovolenky a aktívneho oddychu. Obec má vyše 450 rokov dlhú históriu, a tak jej dejiny sú pestré. Menej oficiálnu históriu zachytávajú dve knižky Povestí spod Rozsutca.Dedinka Zázrivá je rozľahlá, má 11 osád, jej chotár hraničí s Kysucami, Horným Považim, Oravou – preto je jej krajina rôznorodá. Obyvatelia sú činní v oblasti cestovného ruchu, kultúry, športov, rôznych Záujmových činností. V oblasti folklóru je dlhé roky činný súbor Zázrivček, a folklórna skupina Kýčera. V obci sú organizovaní
futbalisti, hasiči, materské centrum a ďalšie skupiny so záujmom o rôzne oblasti. Zázrivá je častým cieľom rekreantov, a má dostupnú potrebnú štruktúru služieb v cestovnom ruchu.

Tip:
Viac o Zázrivej sa dozviete na stránkach: www.zazriva.com, www.zazriva.net, a na facebooku: Obec Zázrivá

Leto v Zázrivej
Leto je v našich končinách najvhodnejšie ročné obdobie na turistiku, cykloturistiku, prechádzky, autdorové aktivity vôbec. Zázrivá a jej okolie má veľa možnosí rekreačnej, ale aj náročnejšej turistiky. Pri Vašich výletoch by bolo najlepšie orientovať sa podľa mapy. Zakúpte si Malú Fatru alebo Oravu, Zázrivá býva zaradená do oboch celkov. Pri troške poroznosti a šťastia, nájdete množstvo krásnych kviektov, zbadáte lesné zvieratko.. alebo nájdete jedlú hubu – príroda u nás je veľmi pestrá.

Tip na túru:
oblasť Rozsutcov a Malej Fatry: Zo Zázrivej – Bielej po zelenej značke, alebo zo Zázrivej – Petrovej po žltej značke na Medziholie. Potiaľto to zvládnu aj deti. Na Osnicu, Stoh jednoduché túry, na Rozsutce náročnejšie. – Z centra obce zelená značka smer Javorinka – krásne výhľady na celú Zázrivú, vhodné aj pre deti. – Z centra obce červená značka smer Minčol – túra lesom vhodná aj pre deti, z Kubínskej hole výhľady na Oravu – cyklotúry – sledujte značkované trasy, horské sú náročnejšie ako cestné, ale sú s krásnymi výhľadmi

Tip na túru:
– Cykloprechod Zázrivským chotárom, termín: jún (viď www.zazriva.com)

Upozornenie: Na opekačku sú najlepšie miesta na to určené, napríklad pri ubytovacích zaria-deniach. V prírode je to možné len mimo národného parku a lesa, na bezpečných miestach. Správajme sa k prírode zodpovedne, aby sa zachovala aj pre naše deti.

Zima v Zázrivej
Keď zima na severe Slovenska praje, tak sa u nás môžete nielen lyžovať, ale aj bežkovať, sánkovať, guľovať, a obdivovať čaro zimnej krajiny. Náš chotár je veľký, a tak zimný výlet si môžete vybrať z veľkého množstva – podľa Vašich schopností, Alebo sa len jednoducho vyberte, kam Vás oči zavedú – v zime sa to smie. Skúsiť možete takisto aj letné trasy, sledujte cesty, značkované chodníky – nezabudnite však na bezpečnosť. Skialpinistické a vysokohorské túry: najmä v oblasti Malej Fatry sú obľúbené. Vyraziť môžete priamo zo Zázrivej, do oblasti Rozsutcov, Osnica, Stoh. Dôležité je sledovať predpoveď počasia a vývoj lavínovej situácie!

Tipy na lyžovačku:
Priamo v Zázrivej – Havranej máme stredisko Ski-centrum Kozinec, s množstvom tratí – určených skôr pre skúsenejších lyžiarov. V blízkosti Zázrivej je tiež niekoľko ďalších zimných stredísk.
Tipy na zaujímavé akcie:
Zúčastnite sa zimného “Kopŕcaňä sa po Zázrivských vŕškoch” – lyžiarskeho a pešieho prechodu Zázrivským chotárom alebo Zimných pretekov v zjazde “O pohár starostu Zázrivej” v Ski-centre v Havranej. Termín – február / marec sledujte web stránku www.zazriva.com

Podujatia v Zázrivej
Kalendárium rôznych udalostí v Zázrivej je veľmi pestré, na našich podujatiach sú vítaní ako domáci, tak aj hostia. V priebehu roka sa u nás koná niekoľko kultúrno-spoločenských podujatí. Najväčším podujatím sú Zázrivské dni na konci júla: kultúrny program, rôzne originálne súťaže – napríklad vo výrobe korbáčikov; gazdovské dvory, remeselníci, svätá omša za účastí krojovaných, sprievod a sčítanie krojovaných “Kolo nás”

Kalendár vybraných podujatí v Zázrivej
Február: Fašiangy, Reprezentačný ples Turizmu
Marec: Kopŕcaňä sa po Zázrifských vŕškoch, Súťaž z lyžiarskom zjazde “O pohár starostu Zázrivej”
Máj: Stavanie a váľanie Mája
Jún: Cykloprechod Zázrivským chotárom, Jánske ohne
Júl: Výstup na Rozsutec (Na Cyrila a Metoda), Zázrivské dni
August: Odpustové dni, Zázrivský diferák, Rozlúčka s letom
September: Výstup na Morské oko v Minčole, Veterán cyklo-relý
December: Vianočná polnočná svätá omša, Silvestrovská veselica
Pre podrobné info a presné dátumy sledujte www.zazriva.com

Podujatia v Zázrivej
Okrem podujatí organizovaných v spolupráci s obcou, sa konajú aj podujatia organizované inými organizáciami, ako napríklad Katarínska a Štefanská zábava, Ples Turizmu a podobne. Aj na nich sú vítaní domáci i hostia. Obľúbené sú rôzne pešie a cyklo výstupy, vrátane recesistickej Veterán cyklo-relý. V Zázrivej sa konali zatiaľ dva ročníky Medzinárodných majstrovstiev Slovenska vo Varení bryndzových halušiek – akcia, ktorej výťažok sme venovali na dobročinné účely.

V obci sa viackrát do roka konajú rôzne podujatia, kde sprievodným programom sú vystúpenia folklórnych skupín, vzácne kultúrne dedičstvo sa snažíme zachovať aj takýmto spôsobom. Technickejším, ale aj obľúbeným podujatím je súťaž doma vyrobených traktorov – Zázrivský diferák. Zatiaľ dvakrát sa konali rekonštrukcie “Bojov o Rovnú horu” – s klubmi vojenskej histórie.

Služby v cestovnom ruchu
Fotografovanie prírody, fotografovanie. Chata v Zázrivej, Chata Terezka. Agroturistika Borončo.
Hotel Havrania, Jánošíkov dvor.
SKI – centrum Kozínec
Chalupa uja Jana, Penzión Fatra, Chata Mária, Slnečný dvor

Ako k nám?
Autom, vlakom – Zázrivá je vzdialená 40 km od diaľnice a vlaku v Žiline a 20 km od Kraľovian. Vo svojom navigačnom prístroji si nastavte adresu: Zázrivá, Stred alebo súradnice: 49.27696 19.1552. Čo ďalej? Vyberte si z ponuky služieb a rôznych akcií na našej
webstránke www.zazriva.com
Obec Zázrivá – Stred 401, Zázrivá 02705, tel: 043 / 5896 133, email: starosta@zazriva.com, web: www.zazriva.com
Klaster ORAVA – Oblastná organizácia cestovného ruchu, www.visitorava.sk
Združenie – Turizmus Zázrivá, www.turizmus-zazriva.sk

Zázrivá je horská obec na severnom Slovensku, na pomedzí Malej Fatry a Oravskej Vrchoviny. Je obľúbeným cieľom pre trávenie voľného času, dovolenky a aktívneho oddychu. Obec má vyše 450 rokov dlhú históriu, a tak jej dejiny sú pestré. Menej oficiálnu históriu zachytávajú dve knižky Povestí spod Rozsutca.Dedinka Zázrivá je rozľahlá, má 11 osád, jej chotár hraničí s Kysucami, Horným Považim, Oravou - preto je jej krajina rôznorodá. Obyvatelia sú činní v oblasti cestovného ruchu, kultúry, športov, rôznych  Záujmových činností. V oblasti folklóru je dlhé roky činný súbor Zázrivček, a folklórna skupina Kýčera. V obci sú organizovaní futbalisti, hasiči, materské centrum a ďalšie skupiny so záujmom o rôzne oblasti. Zázrivá je častým cieľom rekreantov, a má dostupnú potrebnú štruktúru služieb v cestovnom ruchu.
Viac o Zázrivej sa dozviete na stránkach: www.zazriva.com, www.zazriva.net, a na facebooku: Obec Zázrivá
Leto je v našich končinách najvhodnejšie ročné obdobie na turistiku, cykloturistiku, prechádzky, autdorové aktivity vôbec. Zázrivá a jej okolie má veľa možnosí rekreačnej, ale aj náročnejšej turistiky. Pri Vašich výletoch by bolo najlepšie orientovať sa podľa mapy. Zakúpte si Malú Fatru alebo Oravu, Zázrivá býva zaradená do oboch celkov. Pri troške poroznosti a šťastia, nájdete množstvo krásnych kviektov, zbadáte lesné zvieratko.. alebo nájdete jedlú hubu - príroda u nás je veľmi pestrá.
oblasť Rozsutcov a Malej Fatry: Zo Zázrivej - Bielej po zelenej značke, alebo zo Zázrivej - Petrovej po žltej značke na Medziholie. Potiaľto to zvládnu aj deti. Na Osnicu, Stoh jednoduché túry, na Rozsutce náročnejšie. - Z centra obce zelená značka smer Javorinka - krásne výhľady na celú Zázrivú, vhodné aj pre deti. - Z centra obce červená značka smer Minčol - túra lesom vhodná aj pre deti, z Kubínskej hole výhľady na Oravu - cyklotúry - sledujte značkované trasy, horské sú náročnejšie ako cestné, ale sú s krásnymi výhľadmi. Upozornenie: Na opekačku sú najlepšie miesta na to určené, napríklad pri ubytovacích zaria-deniach. V prírode je to možné len mimo národného parku a lesa, na bezpečných miestach. Správajme sa k prírode zodpovedne, aby sa zachovala aj pre naše deti
Keď zima na severe Slovenska praje, tak sa u nás môžete nielen lyžovať, ale aj bežkovať, sánkovať, guľovať, a obdivovať čaro zimnej krajiny. Náš chotár je veľký, a tak zimný výlet si môžete vybrať z veľkého množstva - podľa Vašich schopností, Alebo sa len jednoducho vyberte, kam Vás oči zavedú - v zime sa to smie. Skúsiť možete takisto aj letné trasy, sledujte cesty, značkované chodníky - nezabudnite však na bezpečnosť. Skialpinistické a vysokohorské túry: najmä v oblasti Malej Fatry sú obľúbené. Vyraziť môžete priamo zo Zázrivej, do oblasti Rozsutcov, Osnica, Stoh. Dôležité je sledovať predpoveď počasia a vývoj lavínovej situácie!
Priamo v Zázrivej - Havranej máme stredisko Ski-centrum Kozinec, s množstvom tratí - určených skôr pre skúsenejších lyžiarov. V blízkosti Zázrivej je tiež niekoľko ďaľších zimných stredísk. Tipy na zaujímavé akcie: Zúčastnite sa zimného “Kopŕcaňä sa po Zázrivských vŕškoch” - lyžiarskeho a pešieho prechodu Zázrivským chotárom alebo Zimných pretekov v zjazde “O pohár starostu Zázrivej” v Ski-centre v Havranej. Termín - február / marec sledujte web stránku www.zazriva.com
Kalendárium rôznych udalostí v Zázrivej je veľmi pestré, na našich podujatiach sú vítaní ako domáci, tak aj hostia. V priebehu roka sa u nás koná niekoľko kultúrno-spoločenských podujatí. Najväčším podujatím sú Zázrivské dni na konci júla: kultúrny program, rôzne originálne súťaže - napríklad vo výrobe korbáčikov; gazdovské dvory, remeselníci, svätá omša za účastí krojovaných, sprievod a sčítanie krojovaných “Kolo nás”
Február: Fašiangy, Reprezentačný ples Turizmu Marec: Kopŕcaňä sa po Zázrifských vŕškoch, Súťaž z lyžiarskom zjazde “O pohár starostu Zázrivej” Máj: Stavanie a váľanie Mája Jún: Cykloprechod Zázrivským chotárom, Jánske ohne Júl: Výstup na Rozsutec (Na Cyrila a Metoda), Zázrivské dni August: Odpustové dni, Zázrivský diferák, Rozlúčka s letom September: Výstup na Morské oko v Minčole, Veterán cyklo-relý December: Vianočná polnočná svätá omša, Silvestrovský výstup na Rozsutec Pre podrobné info a presné dátumy sledujte www.zazriva.com
Okrem podujatí organizovaných v spolupráci s obcou, sa konajú aj podujatia organizované inými organizáciami, ako napríklad Katarínska a Štefanská zábava, Ples Turizmu a podobne. Aj na nich sú vítaní domáci i hostia. Obľúbené sú rôzne pešie a cyklo výstupy, vrátane recesistickej Veterán cyklo-relý. V Zázrivej sa konali zatiaľ dva ročníky Medzinárodných majstrovstiev Slovenska vo Varení bryndzových halušiek - akcia, ktorej výťažok sme venovali na dobročinné účely.
V obci sa viackrát do roka konajú rôzne podujatia, kde sprievodným programom sú vystúpenia folklórnych skupín, vzácne kultúrne dedičstvo sa snažíme zachovať aj takýmto spôsobom. Technickejším, ale aj obľúbeným podujatím je súťaž doma vyrobených traktorov - Zázrivský diferák. Zatiaľ dvakrát sa konali rekonštrukcie “Bojov o Rovnú horu” - s klubmi vojenskej histórie.
Fotografovanie prírody, fotografovanie. Chata v Zázrivej, Chata Terezka. Agroturistika Borončo.
Hotel Havrania, Jánošíkov dvor.
SKI - centrum Kozínec
Chalupa uja Jana, Penzión Fatra, Chata Mária, Slnečný dvor
Autom, vlakom - Zázrivá je vzdialená 40 km od diaľnice a vlaku v Žiline a 20 km od Kraľovian. Vo svojom navigačnom prístroji si nastavte adresu: Zázrivá, Stred alebo súradnice: 49.27696 19.1552. Čo ďalej? Vyberte si z ponuky služieb a rôznych akcií na našej webstránke www.zazriva.com Obec Zázrivá - Stred 401, Zázrivá 02705, tel: 043 / 5896 133, email: obeczazriva@stonline.sk, web: www.zazriva.com Klaster ORAVA - Oblastná organizácia cestovného ruchu, www.visitorava.sk Združenie - Turizmus Zázrivá, www.turizmus-zazriva.sk

Brožúrku o Zázrivej si môžete stiahnuť vo forme PDF tu!