Zázrivský korbáčik

Traduje sa, že už od druhej polovice 19. storočia, bola v Zázrivej výroba korbáčikov. Keďže Orava je horský región, pre ktorý sú typické vhodné podmienky pre chov a pasenie oviec i hovädzieho dobytka, obyvatelia Zázrivej tiež nezaháľali. V tom období bola pre miestnych chovateľov oviec a kráv výroba a predaj parených syrov jediným zdrojom príjmov. Dodnes nedokáže žiaden mechanický stroj nahradiť šikovné ruky zázrivských žien. Korbáčiky pripravujú tradične takmer výlučne ručným spôsobom – parením hrudkového syra v horúcej vode a vyťahovaním do tvaru nití (tradične sa nazývajú „vojky“) a následným spletaním do tvaru korbáčika. Práve ručné spracovanie pareného cesta – hnetenie a preťahovanie dodáva korbáčikom ojedinelú špecifickú vláknitú štruktúru.

Zázrivský korbáčik je parený syr tvaru korbáčika s dĺžkou 10 – 50 cm. Rozlišujeme údený a neúdený zázrivský korbáčik – základné odlišovacie prvky sú farba a vôňa. Údený Zázrivský korbáčik má mierne žltú až zlatožltú farbu, mierne vyšší obsah soli (1%) a charakteristickú dymovú arómu. Neúdený je bielej až smotanovo-bielej farby bez dymovej vône. Oba druhy majú rovnakú štruktúru a konzistenciu.

Zázrivskí a oravskí obchodníci korbáčiky ponúkali na rôznych trhoch, pri rôznych príležitostiach, akými sú svadby, krstiny, Vianoce, fašiangy, veľkonočné sviatky. Hlavne počas týchto sviatkov sa zvyšovala produkcia korbáčikov, čo svedčí o ich obľúbenosti u konzumentov. Dôkazom sú výrobné záznamy výrobcov tejto syrovej pochúťky.

Dnes predajcovia korbáčiky rovnako ponúkajú na rôznych podujatiach, oslavách i sviatkoch pričom je na trhu niekoľko rôznych balení odlišujúcich sa počtom kusov i hmotnosťou balenia. Korbáčiky sa stali súčasťou významných regionálnych podujatí. Napríklad, počas Zázrivských dní sa konajú súťaže vo výrobe Zázrivských korbáčikov. O popularite súťaže svedčí účasť domácich výrobcov, ale i náhodných súťažiacich.

Vďaka ojedinelej zručnosti a vďaka zachovaniu tradičnej receptúry tak vznikol výnimočný výrobok – Zázrivský korbáčik, ktorý je pýchou obce i celého Oravského regiónu.