Ako sa správať v oblastiach s výskytom medveďa hnedého (Ursus arctos)

Ako sa vyhnúť stretu
> Pri plánovaní návštevy miest, kde je pravdepodobný výskyt medveďa hnedého, je dôležité dodržiavať niekoľko bezpečnostných zásad. Nikdy by ste nemali chodiť na takéto miesta osamote, je lepšie pohybovať sa v skupine a udržiavať blízky kontakt so všetkými členmi skupiny.
> Plánujte svoju návštevu tak, aby ste vyrážali a vracali sa počas denného svetla, nie počas súmraku alebo svitania, keď sú medvede najaktívnejšie. Počas návštevy takýchto lokalít komunikujte a buďte hluční, dajte o sebe vedieť, napríklad hudbou alebo rádiom. Tento neprirodzený hluk upozorní medvede na vašu prítomnosť a pomôže predísť nečakaným stretnutiam.

Čo robiť pri strete
> Ak zbadáte medveďa na veľkú vzdialenosť, napríklad na protiľahlom svahu, je najlepšie sa pomaly vrátiť späť tým smerom, odkiaľ ste prišli.
> V prípade stretnutia s medveďom na bližšiu vzdialenosť je dôležité zachovať pokoj. Dajte medveďovi vedieť o svojej prítomnosti tým, že sa mu prihovoríte kľudným hlasom. Vyhýbajte sa očnému kontaktu, ale pozorujte čo robí medveď. Nestrácajte ho z dohľadu a cúvajte späť tým smerom, odkiaľ ste prišli. Nerobte prudké pohyby, neotáčajte sa k medveďovi chrbtom a nebežte
> Ak narazíte na medvedicu s medvieďatami, nikdy sa nepokúšajte vstúpiť do priestoru medzi medvedicou a jej mláďatá. Ak sa ocitnete v takejto situácii, nestrácajte medvedicu z dohľadu a pomaly sa od nej vzďaľujte, cúvajte.
> V situáciách kedy sa stretnete s medveďom, je dôležité na medveďa neútočiť (nehádzať skaly alebo iné predmety), nesprávať sa agresívne, nerobiť prudké pohyby, neotáčať sa mu chrbtom, nepozerať mu priamo do očí a neutekať pred ním. Správajte sa tak, aby medveď nevyhodnotil situáciu ako rizikovú a nezačal sa brániť.
> Pamätajte, čím menej prehľadný je terén, tým väčšia je šanca na stret s medveďom. Ak terén neumožňuje dostatočný rozhľad, postupujte pomaly, vytvárajte hluk a buďte obozretný. Je dôležité, aby medveď vedel o Vašej prítomnosti a mal dostatok času na to, aby mohol prerušiť svoju aktivitu a bezpečne sa vzdialiť.
> Vždy sledujte pobytové znaky ako sú stopy, trus, medvedie stromy a vyhýbajte sa oblastiam, kde sú takéto znaky viditeľné, najmä ak sú čerstvé. Pri náleze kadáveru je potrebné okamžite opustiť lokalitu.

Čo robiť pri útoku
> V prípade, že sa ocitnete v situácii, keď na vás medveď zaútočí, je dôležité vedieť, ako správne reagovať. Medvede sú silné zvieratá, ktoré môžu ľahko zraniť alebo zabiť človeka. Je nevyhnutné mať pripravený plán a vedieť, ako postupovať. Ak máte k dispozícii medvedí sprej, použite ho. Medvedí sprej je navrhnutý tak, aby medveďa odradil a poskytol vám čas na ústup. Ak nemáte sprej, existuje aj iná stratégia, ktorú môžete použiť. Pritlačte sa tvárou k zemi, chráňte si hlavu a krk rukami. Nehybne zostaňte ležať až do odchodu medveďa.
> V žiadnom prípade sa nepokúšajte bojovať s medveďom. Aj keď sa môžete cítiť ohrození, pokus o boj by mohol situáciu len zhoršiť. Medvede sú oveľa silnejšie a rýchlejšie ako ľudia a pokus o boj by pravdepodobne skončil vážnym zranením alebo smrťou.
> Tieto odporúčania môžu zvýšiť Vaše šance prežiť útok medveďa, ale vždy je najlepšie vyhnúť sa oblastiam, kde sa medvede často vyskytujú. Pamätajte, že najlepšou ochranou je prevencia. Vždy rešpektujte divokú prírodu a jej obyvateľov.

 

ZÁSAHOVÝ TÍM PRE MEDVEĎA HNEDÉHO
+421 903 201 978 – Zásahový tím Sever
+421 903 201 879 – Zásahový tím Juh
+421 910 658 615 – Zásahový tím Západ
+421 910 406 581 -Zásahový tím Podpoľanie
+421910 406 418 – Zásahový tím Ponitrie

Viac informácií nájdete na
www.sopsr.sk
www.facebook.com/sopsr.sk
www.instagram.com/statna_ochrana_prirody_sr/