Či to zvony zvonia a či organy hrajú a či to oravskí richtári spievajú?

„Či to zvony zvonia a či organy hrajú a či to oravskí richtári spievajú?“ Slová hymny richtárov sa niesli Pakracom vďaka šiestim dolnooravským starostom.
Výroba korbáčikov zaujala
Jasenovú a osemtisícový Pakrac spája Martin Kukučín. Na Orave sa narodil, v Pakraci zomrel. Dolnooravská dedina udržuje s chorvátskym mestečkom dlhoročné vzťahy. Starosta Rajmund Bradík dostal pozvanie na Sajam a zobral so sebou Jána Kamasa z Dlhej nad Oravou, Petra Hrivnáka z Oravskej Poruby, Matúša Mnícha zo Zázrivej, Milana Pavlovčíka zo Žaškova a Jozefa Záhoru z Oravského Podzámku.
„Sajam by som prirovnal k prezentačnému trhu, na ktorom domáci predstavujú rôzne gurmánske špeciality,“ povedal Rajmund Bradík
Naši starostovia neprišli na dolnú zem s prázdnymi rukami. Matúš Mních zobral so sebou korbáčiky aj Viktóriu Žúborovú. „Predviedla tradičnú výrobu zázrivských korbáčikov a výrobkov zo syra,“ hovorí zázrivský starosta. Domácim pripomínali špagety.
Oravci priniesli aj mäsové výrobky a pivo spod Oravského hradu, napiekli zemiakové placky. Nechýbala hruškovica.
Pohostinní Chorváti
„Dohromady sa dali štyria domáci podnikatelia a ponúkali pečené rebierka a rakiju,“ opisuje starosta Jasenovej Pakracký sajam. Vedľa boli ďalší s pečenými rybami a vínom. O kúsok ďalej šesť tímov varilo výborný poľovnícky guľáš. Nechýbalo viac ako desať družstiev v súťaži o najlepšiu fazuľovú polievku. „Svoje špeciality rozdávali zadarmo. Na Slovensku ešte dlho nebudeme môcť niečo podobné zorganizovať, lebo ľudia by všetko zjedli a vypili skôr, ako by Chorváti stačili prísť.“

Oravské špeciality Chorvátom chutili.
Časť oravskej delegácie sa obliekla do slovenských krojov. Starosta Ján Kamas a Milan Pavlovčík zahrali na heligónke. Spoločne zaspievali hymnu starostov.
Prezentácia Oravcov sa páčila nielen Chorvátom, ale aj slovenskému veľvyslancovi Jurajovi Priputenovi. „Zastavil sa pri nás a trvalo mu hodinu a trištvrte, kým sa pohol ďalej,“ hovorí Rajmund Bradík.
„Bola to vydarená akcia,“ hovorí Matúš Mních. „Máme sa čím pochváliť. Som rád, že sme ľudí zaujali.“

Či to zvony zvonia a či organy hrajú a či to oravskí richtári spievajú?
Čítajte viac: http://nasnovohrad.sme.sk/c/8096810/chorvati-si-syrove-korbaciky-mylili-so-spagetami.html#ixzz4SErr0JOc