Deti materskej školy, 1. a 2. stupňa v knižnici

Obecná knižnica v Zázrivej v spolupráci s Oravskou knižnicou Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne pozývala žiakov prvého a druhého stupňa Základnej školy v Zázrivej žiakov materskej školy a družinárov na podujatia v knižnici.
Podujatia pre 1. stupeň a pre materskú školu sa konali 29.04.2024 v knižnici. V úvode podujatí sme si predstavili nové knihy v knižnici. Témou podujatia pre žiakov 2. ročníka bol príbeh prečítaný z knihy od Roalda Dahla Minipinkovia. Krásne ilustrovaný príbeh o maličkých ľudských bytostiach, ktoré žijú vo svojich útulných obydliach v korunách starých stromov a vozia sa z miesta na miesto na krídlach vtáčikov. Zísť dolu na zem je pre nich nebezpečné, lebo v lese číha strašný netvor, chrliaci oheň. Malý Billy – zvedavý, a tak trochu neposlušný chlapec – zbaví les netvora, a dostane od minpinkov takú odmenu, akú nedostalo ešte žiadne dieťa na svete. Hoci ide takmer o klasickú čarovnú rozprávku, je plná dahlovských nápadov.
Témou pre tretiakov bola kniha od Zuzany Csontosovej Zatúlaný gombík. Malého chlapca omrzela starostlivosť o psíka a jeho štvornohý spoločník skončí na ulici. Ujme sa ho Šimon, ktorému psík pripomína malý zatúlaný gombík, čo sa niekomu odtrhol z bundy. Stanú sa z nich nerozluční kamaráti. Šimona však so psom do nocľahárne nepustia. Ako prežijú zimu? Príbeh o neobyčajnom priateľstve, miestami smutný, ale zároveň plný nádeje, priblíži deťom a dospelým každodenný život ľudí bez domova
Podujatie pre štvrtákov malo názov Drevenáčikovia a ich neobyčajné krabičky. Žiakov zaujal príbeh z knižky Drevenáčikovia od Maxa Lucada. Drevenáčikovia boli malí drevení ľudkovia. Vyrezal ich rezbár Eli, ktorý mal dielňu na kopci nad mestečkom. Drevenáčikovia robili celé dni jednu vec: dávali si nálepky. Každý z nich mal krabičku so zlatými hviezdami a krabičku s čiernymi okrúhlymi nálepkami. Chodili po uliciach a neustále si rozdávali hviezdy alebo čierne bodky. Ten, kto mal peknú farbu a hladký povrch, dostal hviezdu. Ale tí, ktorí mali z tela trochu odštiepené alebo sa im šúpala farba, dostávali čierne bodky. Žijeme vo svete, ktorý v deťoch vytvára dojem, že majú hodnotu, len ak sú múdre, dobre vyzerajú alebo majú talent. Boh im hovorí, že sú výnimočné už tým, že sú. Nepotrebujú žiadne špeciálne schopnosti. Preto každé dieťa potrebuje počuť: „V jeho očiach si vzácny.“ Pre žiakov sme mali pripravené aj aktivity z papiera a to vyrobenie obálky, do ktorej si žiaci na základe hodnotenia seba samého dávali hviezdičky a čierne bodky. Ďalej to boli skladanie slov v bublinách. Hovorili sme si, čo najviac chýba ľuďom bez domova.
Pre tých najmenších bolo zaujímavé čítanie z knihy Osmijankove rozprávky a to rozprávka o Žuvačkovom ježkovi. Radosť a smiech detí i dospelých vzbudzuje každá zo 64 rozprávok o zvieratkách, princeznách, zázračných krajinách, detektívoch, vtáčikoch… Nestarnúce a aj po vyše štyridsiatich rokoch živé rozprávky vložila do Osmijankovej kapsičky vynikajúca spisovateľka a veľká kamarátka detí Krista Bendová. Rozprávky pozná niekoľko generácií. Táto kultová generačná kniha prinesie dnešným deťom rovnaké potešenie, aké pri čítaní zažívali ich rodičia a starí rodičia: vtip, neprekonateľný humor, nebojácnosť, dobrosrdečnosť a fantáziu. Na záver nám návštevníci podujatia zarecitovali, zaspievali pesničky. Nasledovalo pozeranie kníh. Dúfame, že deti si odniesli veľa pekných zážitkov. Celý život nás sprevádzajú rôzne zážitky a pri čítaní kníh môžeme týmito zážitkami obohatiť svoje vnútro. My veríme, že zážitky počas nášho stretnutia zanechajú v deťoch pekné chvíle.
Dňa 6.mája sa v knižnici v Zázrivej organizovali podujatia 2. stupeň ZŠ. Ako si vychovať brata. To bol názov knižky, kde sme si prečítali ukážku pre piatakov. Ak by poviedky boli kvety, dalo by sa povedať, že tento ročník Literárnej súťaže o detskú poviedku uvil obrovskú a pestrú kyticu. Poviedky napísali začínajúci spisovatelia, ale aj už známi autori detských kníh. Poviedky vyberali a hodnotili žiaci základných škôl, čím sa do knižky dostali tie najlepšie poviedky, ktoré súvisia so životmi detí a mladých v dnešnej spoločnosti. Knižka prostredníctvom príbehov uvádza deti do sveta rôznych hrdinov, ktorí zápasia s podobnými problémami – vtip a iskra poviedok im dodajú odvahu a nádej na riešenie vlastných problémov. Bola to zábavná hodina zameraná na empatiu s textom poviedky, písanie a rozhovory.
Témou šiesteho ročníka bolo Bohatstvo, ktoré nám môžu odovzdať – práca s poviedkou, hodina písania, čítania, rozhovorov a predstavenie nových kníh v knižnici. Tanec, čítanie, humor, tvorivosť, obratnosť, matematika. Všetci máme nejakú neuveriteľnú superschopnosť . Superschopnosť, ktorá nás mení na jedinečné a neopakovateľné bytosti. O tom hovorí kniha Svet potrebuje človeka, ako si ty od Joanna Gainesa.
V jeden pekný slnečný deň sa deti rozhodnú usporiadať preteky balónov. Lúka hýri všetkými farbami látok, ktoré si priniesli z domu. Všetci sa pustia do práce. Niektorí pracujú samostatne, iní zase v skupinách, jedni sú utiahnutí, iní sa veselo radia s kamarátmi. Každé z detí je však výnimočné a rovnako dôležité a spolu vytvoria na nebi nevídanú nádheru.
Autorka v celej knihe zdôrazňuje, aká dôležitá je každá jedna ľudská bytosť. Naši drobci by už od detstva mali vedieť, že dostali do vienka nádherné, jedinečné a magické dary, ktoré môžu ponúknuť svetu. Ten nás totiž potrebuje presne takých, akí sme. Dnešok je dňom nášho nádherného letu, pri ktorom vďaka našim rozdielom oblohu zaplavia pestré farby. Každý z nás, ty i ja, sme jedineční a svet nás potrebuje presne takých, akí sme.
Témou žiakov siedmeho ročníka bola: Kresba, čo skrýva tajomstvo – tvorenie bublinkových príbehov v danej situácii. Minipinkovia bol krásne ilustrovaný príbeh o maličkých ľudských bytostiach, ktoré žijú vo svojich útulných obydliach v korunách starých stromov a vozia sa z miesta na miesto na krídlach vtáčikov. Zísť dolu na zem je pre nich nebezpečné, lebo v lese číha strašný netvor, chrliaci oheň. Malý Billy – zvedavý, a tak trochu neposlušný chlapec – zbaví les netvora, a dostane od minpinkov takú odmenu, akú nedostalo ešte žiadne dieťa na svete. Hoci ide takmer o klasickú čarovnú rozprávku, je plná dahlovských nápadov. Známy britský autor hrôzostrašných poviedok pre dospelých, majster strachu a čierneho humoru, je zároveň jedným z najúspešnejších autorov detských kníh 20. storočia. Nájdeme medzi nimi zbierky humorných básničiek, autobiografické prózy, príbehy zo života detí. Mnohé Dahlove rozprávky boli zdramatizované a sfilmované.
Si výnimočný? To bol názov témy pre 8. ročník. Práca s knihou aj o tom, ako komunikujú rodičia s tínedžermi. Si výnimočný názov knihy od Maxa Lucada. Drevenáčikovia boli malí drevení ľudkovia. Vyrezal ich rezbár Eli, ktorý mal dielňu na kopci nad mestečkom. Drevenáčikovia robili celé dni jednu vec: dávali si nálepky. Každý z nich mal krabičku so zlatými hviezdami a krabičku s čiernymi okrúhlymi nálepkami. Chodili po uliciach a neustále si rozdávali hviezdy alebo čierne bodky. Ten, kto mal peknú farbu a hladký povrch, dostal hviezdu. Ale tí, ktorí mali z tela trochu odštiepené alebo sa im šúpala farba, dostávali čierne bodky. Žijeme vo svete, ktorý v deťoch vytvára dojem, že majú hodnotu, len ak sú múdre, dobre vyzerajú alebo majú talent. Boh im hovorí, že sú výnimočné už tým, že sú. Nepotrebujú žiadne špeciálne schopnosti. Preto každé dieťa potrebuje počuť: „V jeho očiach si vzácny.“ Pre všetky ročníky bolo predstavenie nových kníh v knižnici, cvičenia na tvorivosť a dlhodobú pamäť, lúštenia zašifrovaných slov a mnohé ďalšie aktivity.
Na záver podujatia nás navštívili družinári. Spolu sme si vyrobili krásnu papierovú obálku, prečítali zaujímavé príbehy a touto aktivitou sme zakončili pondelkové podujatie.
Nie je vždy ľahké nájsť v živote to správne riešenie. Vedieť, čo sa smie a čo by sa nemalo. Možno práve to nájdeme v dnešných stretnutiach v knižkách. Snáď nájdeme aj odpovede na problémy a trápenia, s ktorými sa v živote stretávame.