Dobrovoľníci vyzbierali o osemdesiat vriec odpadkov viac ako predvlani

Našla sa aj peňaženka, no opäť najmä fľaše. Dobrovoľníci vyzbierali o osemdesiat vriec odpadkov viac ako predvlani
Po dvoch rokoch sa opäť zrealizovalo čistenie potokov a ciest v Zázrivej. Tento rok tomu bolo naklonené aj počasie a tak sa ráno 22. apríla stretlo asi 27 dobrovoľníkov, ochotných odľahčiť prírodu od odpadkov. S iniciatívou prichádza vždy niekto od ľudí. Zvyčajne je to tá istá partia, ku ktorej sa môže pridať ktokoľvek, kto si nájde čas. „Ak je chuť a ľudia, tak obec následne akciu spropaguje a zabezpečí rukavice, vesty, rôznofarebné vrecia, rozvoz ľudí a samozrejme zber odpadových vriec. Takisto záleží od počasia,” potvrdil Karol Karcol, mentor akcie.
Po štyroch hodinách bol vyčistený desať kilometrový úsek od Lučivnej po Rovnú horu. Dobrovoľníci vyzbierali 87 vriec plastov, 16 vriec skla a 29 vriec komunálneho zmesového odpadu. „Bolo toho naozaj veľa, naša skupina zbierala od Sokola po Bielu. Našli sme aj peňaženku s dokladmi, kosti či cédečká pre dospelých,” pochválil sa s nálezmi Ondrej Prachár. Medzi Demkovskou a Petrovou bola doslova lúka posypaná fľašami, kde sa pásavajú kravy. Podľa Slávky Olešovej je zarážajúce, že pri výmene plagátov na bilbordoch staré plagáty jednoducho len zhodia na zem.
Dobrovoľníci zbierali smeti v reflexných vestách, autá na rovinke v Lučivnej to ale veľmi nepribrzdilo. „Boli aj vodiči, ktorí sa pristavili a pochválili nás. Bola to príjemná akcia, prídeme aj nabudúce,” skonštatovala Petra Karcolová. Najstaršou účastníčkou bola 65-ročná Mária Macáková a najmladšie štvrtáčky Bibiána Karcolová a Darina Štefaničáková. Na záver pre stále dobre naladených zberačov obec zabezpečila občerstvenie v Novej krčme v podobe pizze, pivka či kofoly.
Nie každému môže takéto upratovanie dávať zmysel. Na pováženie ale je ak si niekto len pár dní na to pomýli zastávku pri Bielej so zberným dvorom, kam patrí odpad s molitánom, ktorý tam zanechal. Príroda predsa nie je odpadkový kôš.

Henrieta Gaššová