Juraj Jánošík má konečne hrob

Juraj Jánošík má konečne hrob

Juraj Jánošík má konečne hrob

Nachádza sa v Zázrivej na Jánošíkovom Dvore na mieste, ktoré je len 2 km vzdialené od jeho rodiska. Symbolický hrob je pod Rozsutcom monumentálnym vrchom –skaliskom, kadiaľ Jánošík určite chodieval. Tu sa skrýval pred pandúrmi v rozoklaných horských tiesňavách. Tu v okolí Zázrivej a Terchovej ukrýval svoj bájny poklad možno až dodnes v jaskyni, ktorá bola objavená neďaleko jeho hrobu v Malej Petrovej. Tu zbíjal a podľa legendy bohatým bral a chudobným dával. V Jánošíkovom Dvore pri jeho hrobe môžu ľudia snívať o jeho nekonečnej odvahe a zázračnom opasku… Tu v okolí Vrátnej doliny blúdi jeho duch, ktorý už konečne po 300 rokoch má kde spočinúť .
Symbolický hrob Juraja Jánošíka je umelecké dielo Akad. sochára Jaroslava Gaňu . Kompozícia pozostáva z nakloneného kríža symbolizuje porobu slovenského ľudu spútaného reťazou. Pretrhnutá obruč  Jurajom Jánošíkom je nádej na vyslobodenie a lepšiu budúcnosť.
14.9.2013 popri  inštalácii symbolického hrobu sa uskutoční aj sochárska exhibícia majstrov  Jozefa Mundiera a Mareka Ryboňa.  Naviac bude otvorená Steve  Gallery  v krásnej rekonštruovanej drevenici Štefan s fotografiami starosvetských zátiší zo 60.rokov legendárneho fotografa Ivana KELLY Köhlera.
Doteraz bola oblasť Vrátnej doliny, Zázrivej a Terchovej vnímaná iba ako turistický a lyžiarsky raj. Od 14.9.2013 sa stane celá oblasť a Jánošíkov Dvor rajom pre dušu Juraja Jánošíka.

Juraj Jánošík má konečne hrob

Juraj Jánošík má konečne hrob

Juraj Jánošík má konečne hrob