Marec mesiac knihy

V rámci Mesiaca knihy a Dňa ľudovej rozprávky Obecná knižnica v Zázrivej pozývala žiakov 2. stupňa na podujatia, ktoré sa uskutočnili 21.marca 2016
V úvode podujatí sme si predstavili nové knihy v knižnici. Hlavnou témou pre žiakov 5. ročníka bola hra s textami – skladanie príbehu z jednotlivých viet. Bola to skupinová práca. Jednotlivé príbehy boli zaujímavé. Žiakov 6. a 7. ročníka zaujali Farebné príbehy. Do vystrihnutej postavy nalepenej na rôzne farebné pozadia žiaci vpisovali svoje príbehy, ktoré záležali od tvorivosti jednotlivých žiakov. Práca pre ôsmy ročník spočívala v skaladaní básní. Básne od autorov žiaci skladali podľa jednotlivých veršov, kde týmto vznikli rôzne básne. Názov podujatia pre 9. ročník bolo Noha k nohe – stopovanie v básňach Viliama Klimáčka. Kniha od tohto autora Noha k nohe známeho slovenského spisovateľa, divadelníka, ktorý nosí topánky 11-ky je jednou z prvých konceptuálnych kníh pre mládež. Stopárov sprievodca po ľuďoch, zvieratách, veciam po všetkom, čo zanecháva stopy. Od nôh a kolies áut cez písmo ako stopu na papieri až po vône a hviezdy, stopy vo vzduchu bola táto kniha poľskými kritikmi zaradená do Kánonu 50 najlepších detských kníh sveta. Milujeme rozmanitosti, tak aj v našom živote sa udeje každý deň niečo nové, tak aj pre deviatakov bolo úlohou zanechať stopu, pretože náš život kreslí čiaru a aj nesplnené sny. Každá stopa je jedinečná, pretože často jediný okamih v živote môže všetko zmeniť.

Raz jeden múdry človek povedal: “Knihy sú pre človeka tým, čím pre vtákov krídla“. A je to pravda. Tak, ako vtáci nemôžu bez krídel lietať, tak ľudia nemôžu bez kníh žiť.