Mobilný odber krvi v našej obci

Mobilný odber krvi v našej obci

Mobilný odber krvi v našej obci

V Stredu, 25. júna 2014 zavíta do našej obce mobilná jednotka Národnej transfúznej služby (NTS) SR . Odber krvi sa bude konať od 8:00 hod – do 11:00 hod v Kultúrnom dome v Zázrivej.
Vítaní sú všetci záujemcovia, či už stáli darcovia, resp. tí, ktorí krv ešte z rôznych príčin nedarovali. Však prečo to neskúsiť?!

Dôvodov, prečo ísť darovať krv je hneď niekoľko:
1. Pomáhaš zachraňovať životy.
2. Získaš dobrý pocit.
3. Ak budeš pravidelným darcom – ďalšie výhody pre teba.
4. Výhody od poisťovní.

Je potrebné mať na pamäti, že darovaním krvi – tejto vzácnej tekutiny nezachránime len život iných, ale aj ten svoj…

Už dávno neplatí, že darca krvi má prísť na odber nalačno, hladný. Darca musí prispôsobiť stravovanie odberu krvi. Musí si uvedomiť si, že len zdravá a kvalitná krv je zároveň pre príjemcu bezpečná. Pred odberom krvi sa nesmú jesť tučné jedlá, naopak malo by sa jesť sladké pečivo, rožky, celozrnné potraviny, med, džem a ovocie ako banány, hrušky či jablká. Tiež treba deň pred odberom vypiť aspoň dva litre tekutín a ráno pol litra čaju. Pitie alkoholu a fajčenie dvanásť hodín pred odberom zhoršuje kvalitu krvi!!!
Pri darovaní krvi sa darcovi urobí kompletné laboratórne vyšetrenie, kompletný krvný obraz. Vyšetrenie je pritom rozsiahlejšie a podrobnejšie ako pri bežnej preventívnej prehliadke, zameriava sa aj na zachytenie krvou prenosných infekcií. Častokrát sa pri takomto vyšetrení odhalia ochorenia, o ktorých potenciálny darca ani nevie.
Darovanie krvi je výhodné aj pre darcu, je tréningom organizmu na mimoriadne situácie spojené s veľkou stratou krvi. Je dokázané, že väčšie straty krvi, napríklad pri úrazoch, znášajú pravidelní darcovia krvi oveľa lepšie. Darovanie krvi prispieva aj k regenerácii organizmu.
Náhly úbytok krvi pri darovaní vyprovokuje organizmus k tvorbe nových, neopotrebovaných krviniek. Darovanie krvi má teda stimulujúci účinok na organizmus. Pravidelní darcovia krvi sa spravidla cítia lepšie a hovoria tiež o celkovom omladnutí.

Ak si nie ste istí, či môžete darovať krv alebo akékoľvek bližšie informácie o darovaní:
http://www.ntssr.sk/otazky-a-odpovede

Mobilný odber krvi v našej obci