Na 64. ročník Okolo Slovenska

Na 64. ročník Okolo Slovenska mieri šesť tímov najvyššej kategórie

Až šesť tímov najvyššej kategórie potvrdilo svoju účasť na tohtoročnom Okolo Slovenska. Domáci fanúšikovia sa tak môžu opäť tešiť na veľké mená svetovej cyklistiky.
V rámci štyroch dní od 16.-19. septembra 2020 absolvujú pretekári päť previerok. Na trase zo Žiliny, cez Banskú Bystricu, Žiar nad Hronom, Topoľčianky a Skalicu prejdú celkovo 661,1 kilometrov cez 125 miest a obcí a potrápia sa s 21 vrchárskymi a 10 rýchlostnými prémiami.

Ako jedno z mála podujatí medzinárodného kalendára UCI zostávajú naše preteky v pôvodnom naplánovanom termíne, t.j. pred majstrovstvami sveta. Rovnako zostáva aj ich zaradenie ako preteky  kategórie UCI 2.1. Napriek nabitému kalendáru, ktorý v jesenných mesiacoch bude kvôli svetovej pandémii praskať vo švíkoch, slovenskí fanúšikovia sa môžu tešiť na 20 tímov, v ktorých uvidíme i

„známych“ jazdcov z najvyššej ligy. Účasť potvrdili tímy Deceuninck – Quick Step i Bora-Hansgrohe s enklávou Slovákov. Po predchádzajúcej spokojnosti s našim podujatím privítame opäť aj Cofidis, CCC team a Israel Start-Up Naton. Premiéru na slovenských cestách budú mať spomedzi 6 top tímov i jazdci nemeckého Sunwebu. Tento počet dopĺňa 6 profesionálnych kontinentálnych tímov, 7 kontinentálnych celkov a výber slovenskej reprezentácie.   

Celkovo je profil pretekov viac zvlnený oproti minulému roku. Najdlhším kopcom v programe bude 22 kilometrové stúpanie na Zliechov, najdlhšou etapou bude druhá, zo Žiliny do Banskej Bystrice, ktorá atakuje hranicu 210 kilometrov. Kvôli opatreniam v súvislosti so svetovou pandémiou Covid_19 museli organizátori pristúpiť k viacerým úpravám organizácie pretekov.

Žilina s podobným scenárom ako minuloročný Bardejov

Po minuloročnej premiére s dvoma poletapami  bude podobný scenár písať i tohtoročná edícia Okolo Slovenska. Hneď na úvod sa pelotón vydá zbierať prvé horské prémie, ktorých aktuálny ročník pretekov ponúka dohromady až 21. Trasa povedie nádherným prostredím Kysúc a Oravy. Na ceste budú musieť zdolať štyri stúpania – Sedlo Lutiška (4,3 km – 4,8 %), horský prechod Oravská Lesná (17 km – 3,7 %), stúpania na Erduskú Priehybu (8,2 km – 3,8 %) a nakoniec v Zázrivej na Rovnú horu (3,6 km – 4,8 %). Pri terchovskom kostole môžu zabojovať aj o rýchlostnú prémiu.  

Poobede osedlajú cyklisti časovkárske stroje a vydajú sa na boj proti chronometru. Sekundové rozdiely z prológov v minulosti veľakrát rozdali karty celkového poradia už na začiatku. Vzdialenosťou len 7 kilometrový, no na rovinatom teréne v okolí žilinského vodného diela môže do scenára zasiahnuť vietor.  

 

Už druhý deň veľa napovie o forme

Každé etapové preteky majú v programe tzv. kráľovskú etapu, ktorá je spomedzi všetkých previerok najnáročnejšia. Na Okolo Slovenska bývali najťažšie dni spojené s našimi veľhorami. Aktuálny ročník však bude písať iný scenár. Z rodného mesta Petra Sagana zamieria cyklisti do Banskej Bystrice inou, no na stúpania rovnako náročnou cestou. Až 10 horských prémií čaká pelotón na ceste zo Žiliny, cez Považie, Strážovské vrchy a popri fatranských kopcoch smerom do srdca Slovenska.

Z toho budú štyri prémie prvej kategórie – Zliechov (14,7 km – 3,5 %) , Fačkov (4,2 km – 6,1 %), Vyšehradné (6,7 km – 4,2 %) a Šturec (6,4 km – 4,1 %), dve druhej kategórie – Manínska tiesňava (4,4 km – 5,2 %) a Čremošné (3,5 km – 6,2 %) a štyri tretej kategórie. Pružina (2,3 km – 4 %), Chmelisko (1 km – 7,6 %), Mojtín (5,5 km – 5,2 %) a Sásová (3 km – 4,5 %). Na 210 kilometrovej etape druhého dňa môžu zabojovať aj o 3 rýchlostné prémie.

Ani finálne dni nebudú chudobné na prekážky

Hoci z Banskej Bystrice je to do Žiaru nad Hronom vzdialenosťou „čo by kameňom dohodil,“ pre účastníkov 64. ročníka medzinárodných pretekov Okolo Slovenska bude táto trasa merať takmer dve stovky kilometrov. Presnejšie 191,9 km. Pelotón popri tom nastúpa slušný počet výškových metrov a zabojuje o 4 horské a 3 rýchlostné prémie.

Z Banskej Bystrice povedie trať na Zvolen, odkiaľ sa znova pôjde smerom do kopcov Kremnických a Štiavnických vrchov. Ako prvé ich čaká stúpanie na Železnú Breznicu (3,5 km – 6,3 %). Druhé v poradí je 11 kilometrové stúpanie na Podhorie (3,5 %) a po ňom nasleduje Červená Studňa (5,9 km – 5,7 %). Po prechode Žiarom sa opäť cyklisti vydajú smerom na boj o poslednú horskú prémiu na Nevoľnom (12 km – 4,2 %) a cez Kremnicu naspäť do  cieľa v Žiari nad Hronom. Tretia etapa možno ešte výraznejšie prehovorí do celkovej klasifikácie, ako deň predtým.

 

Aj záverečný deň môže zamiešať kartami celkového poradia

Aktuálny ročník pretekov Okolo Slovenska vyvrcholí v etape, ktorej dĺžka je vypísaná na 158,5 kilometrov. Povedie z Topoľčianok s veľkým finále v historickej Skalici. Na nich budú cyklisti opäť šplhať na 3 vrchárske prémie – Skýcov (4,6 km – 3,8 %), Havran (3,4 km – 4,7 %) a Jablonka (2,7 km – 5,2 %) a rovnako môžu zabojovať o 3 šprintérske. Posledných 60 km bude viac-menej rovinatých, a tak sa v závere budú určite o slovo hlásiť šprintéri. Oproti minulým rokom, kedy preteky vrcholili v nedeľu, budeme tentokrát kvôli začínajúcim majstrovstvám sveta v cestnej cyklistike finišovať už  v sobotu.

Preteky pod rúškom

Svetová pandémia poznačila tento rok život na celej našej planéte. Presuny podujatí zamiešali kartami účasti mnohých jazdcov, vrátane Petra Sagana. Po predstavení nového“po-korona“  kalendára UCI tím  Bora-Hansgrohe už avizoval jeho štart na Tour de France. Na druhej strane ponechanie Okolo Slovenska v pôvodnom termíne otvorilo cestu ku kvalitnej príprave na MS mnohým ďalším zaujímavým jazdcom. Faktom je, že organizácia našich pretekov musí počítať s rôznymi obmedzeniami. Jedným z nich je napríklad zrušenie atraktívneho večerného predstavovania tímov pred štartom pretekov, či presun zázemia z centra Žiliny k vodnému dielu.

Vzhľadom na fakt, že preteky sa konajú v exteriéri, fanúšikovia sa i tento rok môžu tešiť na zaujímavý program v cieľových mestách aj zo strany organizátorov aj zo strany samotných cieľových miest. Pripravené sú vystúpenia majstrov sveta v triale, či akrobatická jazda krasojazdkýň. Tú správnu atmosféru vytvorí koncert skupiny Hudba z Marsu. Na deti čaká i tombola plná zaujímavých cien a stánky partnerov podujatia. Fanúšikovia popri trati i v cieli sa môžu tešiť na darčeky z reklamnej kolóny, ktorá pôjde v približne polhodinovom predstihu pred pelotónom. Všetko samozrejme, bude prebiehať v zmysle rešpektovania opatrení vlády SR a hlavného hygienika na zabránenie šírenia vírusu Covid_19. Mnohostranové špecifické usmernenie k podujatiam vypracovala aj medzinárodná cyklistická únia UCI. Chceme preto o to viac poprosiť fanúšikov popri trati aj v mestách, aby rešpektovali pokyny usporiadateľov. Bude to náročný ročník, ale pevne veríme, že ho úspešne zvládneme.

 

Koho privítame na 64. ročníku pretekov Okolo Slovenska?

Zoznam tímov nájdete v sekcii “TÍMY” aj s ukážkami dresov.