Neodíď nám rozprávočka

Dňa 8. februára 2018 sa v Obecnej knižnici v Zázrivej v dopoludňajších hodinách  uskutočnili podujatia pre 1. stupeň základnej školy. V podujatiach sme si pripomenuli 30. výročie úmrtia Kristy Bendovej (27.januára  1923 – 27.januára 1988). Táto známa spisovateľka, veľká kamarátka detí písala humorne ladené príbehy, aby deti nielen poučila, ale i potešila. Hneď  na úvod sme si s deťmi  1. ročníka pomocou farebného padáčika a loptičky spravili  malú rozcvičku. Nasledovalo hlasné čítanie  z knihy od Kristy Bendovej – Osmijankove rozprávky – rozprávka O klebetnej strake.

Pokračovali sme pásmom  Hra na básnikov. Z knihy od Miroslava Váleka sme si čítali básničky. Deti dopĺňali rýmy a pozorovali, aký je rozdiel medzi rozprávkami a básničkami. Zaujali ich farebné obrázky vtáčikov. Ich úlohou bolo  nakresliť straku. Do prác zapojili  fantáziu a kreativitu, ako by mala taká vyparádená straka vyzerať. Témou podujatia pre 2. ročník bola rozprávka z knihy Osmijankove rozprávky Ako sa Ferko Halabajka stal pekárom. Kniha Osmijanko je známa deťom podľa postavičky, ktorú veľmi radi kreslia. Nakreslia malú hlavu a k tomu veľké okrúhle bruško a to do kopy vyzerá ako osmička. Každá obsahuje osem rozprávok o vtáčikoch, o princeznách, o zvieratkách, o zázračných krajinách. Žiaci 2. ročníka dostali za úlohu nakresliť, aké povolania by chceli v živote robiť, aký cieľ by chceli dosiahnúť. Nedokončený príbeh Lojza Kukučku- to bola čitateľská dielňa pre žiakov 3. ročníka.

Na Slovensku máme veľa slávnych ľudí. Aj spisovatelia a ilustrátori poatria medzi nich. Tak aj príbehy Daniela Pastirčáka oslovujú nielen deti, ale aj rodičov.  Na konci malého mestečka v starom dome pri zbernom dvore žil chlapec menom Lojzo Kukučka. Spolužiaci mu dali prezývku Nič. Nič mal totiž pozoruhodnú vlastnosť – kamkoľvek prišiel, nebolo ho vidno. Keď sa deti hrali na skrývačku, Lojza nikto nenašiel. Hra sa skončila. Kamaráti naňho zabudli a rozišli sa. Chlapec Nič, ktorý chcel  byť niekým a stráca sám seba. Úryvok sme čítali z knihy Daniela Pastirčáka Starec a dieťa, ktorú vydalo občianske združenie Proti prúdu. Ilustrovala ju výtvarníčka Daniela Olejníková.  Úlohou pre tretiakov zostáva pokúsiť nám napísať, ako sa mohol skončiť príbeh Lojza Kukučku. Tri najkrajšie príbehy budú odmenené a uverejnené v časopise Slniečko. Sofia a tekvička –  to bola čitateľská výtvarná dielňa pre žiakov 3. ročníka. Rozprávky sú symbolické príbehy a preto sa o zmysle nášho jestvovania najlepšie rozpráva práve cez rozprávky. Pravdou je, že dobrá kniha poteší každého čitateľa bez rozdielu a veku.