Ovčärske obyčaje – Redikaňä v Zázrivej

Pod Rozsutcom otvoria salašnícku sezónu starodávnymi zvykmi

Obec Zázrivá organizuje dňa 27.5.2018 podujatie zamerané na podporu pastierstva, ovčiarstva a salašníctva a na zachovávanie tradícií spojených s dedičstvom valaskej kolonizácie a kultúry.

Tzv. redik – v zázrivskom nárečí redikaňä – je jarné vyháňanie oviec na pastviny a sťahovanie salaša spojené s rôznymi dávnymi zvykmi a obradmi. Ovčiarske podujatie v Zázrivej je otvorením pastierskej a salašníckej sezóny v mikroregióne terchovskej doliny a budú ho sprevádzať ukážky bačovského remesla, dojenia oviec, výroby syra a ďalších ľudových remesiel a zručností ako sú kováčstvo, zvonkárstvo, rezbárstvo a iné.

Na podujatí vystúpia a zahrajú Detský folklórny súbor Zázrivček, Folklórna skupina Kýčera Ľudová Hudba Zázrivá zo Zázrivej, Martin Tesák z Pohronskej Polhory,   Ženská spevácka skupina Tíšina s heligonkárom Ondrejom Hanuliakom z terchovskej doliny ,Podhalianska muzika z  Ochotnici Górnej z Gorcov v Poľsku, Ľudová hudba Terchová z terchovskej doliny a Petr Sovják z Neubuze.

Podujatie je bezplatne prístupné širokej verejnosti, pripravené budú ochutnávky jedál z baraniny a ovčie výrobky. Snahou organizátorov je zachovávať kultúru, tradície a zvyšovať povedomie o hodnotách krajiny a jej tradičnom obhospodarovaní.

 Projekt „Trasa valašskej kultúry“ je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Projekt realizuje Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” v partnerstve s Detskou organizáciou Fénix, o.z. Územnou organizáciou Snina, Województwem Podkarpackim, Regionálnou rozvojovou agentúrou Svidník, Województwem Małopolskim, Związkiem Podhalan w Polsce, Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER, Obcou Oravská Polhora, Obcou Malatiná a Obcou Zázrivá.