Podujatie v zázrivskej knižnici

Obecná knižnica v Zázrivej v spolupráci s Oravskou knižnicou pozývala žiakov na podujatia, ktoré sa uskutočnili dňa 10.februára 2023 v obecnej knižnici.
Podujatie pre 1. ročník sa nieslo v znamení slovenskej prozaičky, poetky a novinárky Kristy Bendovej, kde sme si pripomenuli 100. výročie jej narodenia a 35. výročie jej úmrtia (27.1.1923-27.1.1988).
Autorka, veľká kamarátka detí písala humorne ladené príbehy, aby deti nielen poučila, ale i potešila. So žiakmi sme využili metódu Hlasného čítania z knižky Osmijankove rozprávky. Osmijanko prišiel z rozprávky do rozprávky a jeho rozprávkové srdce i kapsička boli plné rozprávok. Kniha Osmijanko sa volá preto, lebo ho deti veľmi radi kreslia. Nakreslia malú hlavu a k tomu veľké okrúhle bruško a to dokopy vyzerá ako osmička. Kniha obsahuje osem rozprávok o zvieratkách. My sme si vybrali jednu z nich, ktorá mala názov O sedemhlavej žirafe. Na záver sme si pripomenuli, že deťom treba rozumieť. Osmijanko ich vyzbrojil vtipom, nebojácnosťou, lebo len smelí vyhrávajú dobrotu. Len dobrota dokáže otvoriť každé srdce múdrosťou, ktorá zvíťazí nad hlúposťou a zlobou.
Téma pre žiakov 2. ročníka bola Podaj mi ruku kamarát s knihami od Gabriely Futovej a Romana Brata Môj anjel sa vie biť. Jedenásťročný Oskar, chudý dengľavý chlapec v okuliaroch, je neprestajne terčom šikanovania zo strany dvoch spolužiakov. Keďže zo zásady nežaluje, musí túto situáciu riešiť vlastným dôvtipom. Napriek závažnosti témy príbeh je popretkávaný humornými situáciami zo školského prostredia a vyznieva optimisticky.
Žiakov 3. ročníka zaujala Osmijankova literárna záhada – okrídlené bytosti. Nasledovalo čítanie príbehov z časopisu Slniečko, zážitkové čítanie s poviedkou M. Hvoreckého a riešenie osemsmeroviek. Podujatie pre 4. ročník malo názov Tetovaná mama. Práca z textom knihy od Jacqueline Wilson – tvorenie pozdravu bez slov. Žiakom sme predstavili aj nové knihy v našej knižnici. Nie je vždy ľahké nájsť v živote to správne riešenie, vedieť, čo sa smie a čo by sa nemalo, možno práve v týchto knižkách nájdeme aj odpovede na problémy a trápenia, s ktorými sa v živote stretávame.

Veríme, že podujatie bolo pestré a školáci si z nich odniesli veľa pekných zážitkov.