Použitý tehotenský test, ale hlavne fľaše. Dobrovoľníci upratovali Zázrivú

Dobrovoľníci zo Zázrivej sa 8. mája stretli, aby spoločne upratali okolie ciest a chodníkov. Pomôcť prišli aj chatári z Bratislavy. Celkovo sa do upratovania zapojilo okolo tridsať ľudí. Po skupinkách upratali cestu od Rovnej hory smerom na križovatku, cestu konča Bielej až hore do dediny, mnohé úseky popri Zázrivke, ba niektorí šli až od Lučivnej smerom k Bielej či popod Pálenicu z Ráztok smerom do centra.

„Myslela som si, že sa nás zíde viac, ale aj tak je skvelé, že sme sa odhodlali a spoločne urobili niečo dobré. Ja sama tiež nechodím každý rok a pravidelne takto upratovať, takže to nemôžem nikomu zazlievať,“ povedala dobrovoľníčka Henrieta Gaššová, ktorá vďaka akcii vidí, že nie je jedinou, ktorú hnevá, keď vidí ako si mnohí ľudia robia z prírody smetisko.

Vyzbieraný odpad dobrovoľníci vytriedili a vo vreciach po dohode s obcou nechali pri ceste. Obec následne zabezpečila odvoz vriec na zberný dvor. Všetkých vriec dokopy bolo viac ako päťdesiat. Odpad väčšinou tvorili plastové fľaše a plechovky, ale tiež sklenené fľaše, kúsky oblečenia, čí súčiastky z áut. „Zbierať odpad takto pri ceste je občas aj nebezpečné. Našli sme veľa skla z alkoholu, no za najbizarnejší nález považujem použitý tehotenský test,“ dodala Henrieta.

Upratovaciu akciu zorganizoval Zázrivský aktívny spolok v spolupráci s obcou ako jednu z prvých „pokoronových“ akcií, aby spoločenský život v Zázrivej opäť ožil.

                                                                                                                                                             Samuel Prílepok

Mená tých, ktorí sa zúčastnili upratovania: Dávid Mahút, Samuel Prílepok, Dávid Greguška, Dominika Kršková, Ema Drengubiaková, Diana Macáková, Damián Štyrák, Mária Záňová, Henrieta Gaššová, Klára Siváková, Richard Štefaničák, Nina Medvecová, Robo Karcol, Alena Janáči, Milan Janáči, Athina Karaindros, Pierre Fabo, Vishak Ravendraan, Sujith Sudakaran, Slávka Olešová, Mária Macáková, Karol Karcol, Peťka Karcolová, Nina Mancová, Martin Ševčík, Bibiana Macákova, Metod Macek, Alexandra Maceková, Miriam Štyráková, Bianka Štyráková a Anton Štyrák.