Nové knihy v Obecnej knižnici

zazriva

Gillerová Katarína, Zabudni na minulosť
Vo svojom románe nám Katarína Gillerová ponúka pútavý príbeh dvadsaťsedemročnej Saše a jej mamy, ktoré sa každá po svojom vyrovnávajú s tragédiou, čo postihla ich rodinu. A hoci sa zdá, že vedia všetko o tej nešťastnej udalosti v Tatrách, pri ktorej zahynul Sašin otec a sestra, po troch rokoch je odrazu všetko inak.

Keleová – Vasilková Táňa, Ja a On
Príbeh hlavných hrdinov – Leny a Michala – je vykreslený na obrazoch manželského života. Vykresľuje v ňom dni všedné, prelínajúce sa s tými krajšími a teplejšími, a tiež premenu hlavných hrdinov, ktorí sa brali veľmi mladí, plní snov a ideálov, z ktorých však postupne museli skresávať, prispôsobovať ich jeden druhému, deťom okolnostiam. Lena  s Michalom postupne zisťujú, že len láska nestačí, a ak chcú spolu žiť, musia sa to naučiť. Aj za cenu ústupkov, kompromisov, zriekania sa vlastných snov.

Keleová – Vasilková Táňa, Ranč u starého otca
Julka, hlavná hrdinka príbehu, sa po rozvode presťahuje s dcérou na samotu, do domu, ktorý zdedila po milovanom starom otcovi. Rozhodne sa žiť inak, začať odznova. Dom prerobí na malý penzión, v ktorom hosťom ponúka oddych v oáze ticha, domácu stravu a možnosť výjazdov na koni. Lenže ani vzdialenú samotu neobchádzajú citové vzplanutia, trápenia a problémy.

Keleová – Vasilková Táňa, Sľub
Dve priateľky, dva rozličné osudy. Alica, veterinárka, je šťastne vydatá, má dve deti, sučku Doru, prácu, ktorá ju teší, a kopu snov. Ten najväčší z nich je cestovať a spoznávať iné krajiny, a práve preto s manželom plánujú cestu po Európe. Iveta, novinárka, je slobodná a bezdetná. Miluje svoju prácu, domček na kraji Bratislavy, psa Dána a výlety po Malých Karpatoch. K svojmu šťastiu chlapa ani dieťa nepotrebuje, ako s obľubou vravieva. Dve šťastné ženy. Cesty osudu sú však nevyspytateľné.

Nagyová – Džerengová Petra, Pozri sa na seba
Autorka sa venuje opisu zložitých ľudských vzťahov. Lýdia, kedysi ambiciózna študentka, teraz mladučká mamička na materskej dovolenke, prežíva v starej vile na Palisádach hotové peklo. Nechápe, čo spôsobilo, že sa z jej uhladeného, vzdelaného manžela doma stáva zlostný, nervózny muž, ktorému spôsobuje radosť ponižovať ju. Kde robí chybu? Je na vine jej vek, nestačí manželovi intelektuálne,  zle vychováva svoje dve dcérky? Na vlastné otázky nenachádza odpoveď.

Bazalová Bea, Láska na druhý pokus
Atraktívna učiteľka Hanka, matka dvoch dcér sa ocitne v nemocnici. Spočiatku dlho pátra v pamäti, kým si pospomína, ako a prečo sa tam dostala. Pred očami čitateľov sa odvíja príbeh plný lásky, sklamania i dramatických zvratov. Čo Hanku   prinútilo,    aby sa hneď po rozvode vrhla do nového vtťahu? Čo pomôže, keď sa nám zdá, že všetko oklo nás sa rúca, borí a niet sa čoho zachytiť? Čo robiť, keď nám prestávajú rozumieť aj tí najbližší? Hanka svoj boj o seba samu napokon vyhráva a aj lásku nachádza tam, kde ju už nečakala.

Scherhauferová Ružena, Emine slzy
Ema temperamentná päťdesiatnička, prežíva životnú krízu, keď jej harmonický manželský život naruší manželova nevera. Úder prichádza v najnevhodnejšom čase- práve oslavuje päťdesiatku a prekračuje akúsi čiaru  prechodu do stredného veku. Ťažko sa vyrovnáva s tým, že jej muž Adam si našiel o dvadsať rokov mladšiu ženu a presťahoval sa k nej. Ema sa cíti nepotrebná, stará. Jej osamelosť naruší matkina ťažká choroba – Ema sa musí o ňu starať. Aj život jej dospelých synov Juraja a Petra sa komplikuje. Práve v tomto ťažkom období stretáva svojho bývalého spolužiaka Eug ena,. Samota a bolesť ich postupne k sebe približuje. Už sa zdá, že Ema je znova šťastná, keď jej zomiera matka a na pohrebe sa objaví Adam, ktorý sa chce vrátiť k rodine. Muž je však chorý a potrebuje pomoc. Ako sa  Ema rozhodne? Obetuje sa? Odpustí Adamovi neveru a zostane s ním?

Keleová – Vasilková Táňa, Manželky
Hlavné hrdinky tejto knihy, priateľky z gymnázia – Iva, Diana, Martina a Michaela sú celkom obyčajné ženy a pritom vlastne vôbec nie sú obyčajné. Každá z nich má totiž v sebe niečo iné, osobité, svojské, charakteristické iba pre ňu…rovnako ako každá z nás, aj ony sú svojím spôsobom jedinečné. V románe zachytáva viac ako rok zo života týchto žien – ich každodenné zápasy, sny túžby, sklamania, ale aj udalosti, ktoré nechceli, neočakávali, ktoré však museli prijať. Toto všetko sa odráža nielen v ich vzťahu k manželom, partnerom, ale aj k sebe samým.

Meachamová Leila, Ruže
Román Ruže zachytáva príbeh zakladateľov imaginárneho texaaského mesta odvíjajúci sa v dvadsiatom storočí a zobrazuje úzko prepletené osudy troch generácií spriatelených rodín, potomkov súperiacich vetiev starobylého kráľovského rodu. Známa pestovateľka bavlny Mary Toliverová a drevársky magnát Percy sa do seba zaľúbili, ale pre svoje tvrdohlavé povahy a oddanosť Mary k pôde svojich predkov sa nikdy nevzali. Preto musia po rokoch čeliť vlastným klamstvám, tajomstvám a tragédiám, čo ich obklopujú, a najmä trýznivej strate toho, čo mohlo byť – nielen pre nich samých, ale aj odkaz pre ich potomkov.

Dierová, Waris, Púštny kvet, Deti púšte, Svitanie nad púšťou
Waris Dirieová ako trinásťročná opustila svoju nomádsku rodinu, aby unikla sobášu so starým mužom. Z púšte si odniesla poznačené telo, čo spôsobila ťažká každodenná práca so zvieratami i takzvaná ženská obriezka, stáročná, v modernom svete nepochopiteľná, až krutá tradícia. Africké dievčatá ju podstupujú už v útlom veku, aby tak stúpla ich cena na trhu s nevestami. Šťastná náhoda umožnila Waris pracovať niekoľko rokov ako slúžka na somálskom veľvyslanectve v Londýne. Keď legálny pobyt vypršal, Waris sa vzbúri: nechce sa vrátiť do púšte, ale rozhodne sa, samotná v cudzom prostredí, zarobiť peniaze pre svoju matku. Život v púšti ju naučil odvahe, schopnosti ísť vytrvalo za svojím cieľom cez všetky možné prekázky. Vypestoval v nej aj hlboký cit pre spolupatričnosť rodiny, oddanosť a lásku, ktorá tak často chýba v bohatom, no odcudzenom západnom svete – Waris nielenže našla v sebe silu zdôveriť sa ľuďom so svojím pozoruhodným osudom, ale zapojila sa aj do boja proti ženskej obriezke ako mimoriadna veľvyslankyňa OSN a zanietená zástankyňa ľudských práv.

WM. Paul Young, Chatrč
Missy, najmladšiu dcéru Mackenzieho Allena Philipsa, unesú počas rodinného výletu, a        v opustenej chatrči hlboko v oregonskej divočine sa nájde dôkaz, že ju zrejme brutálne zavraždili. O štyri roky neskôr, uprostred svojho Veľkého smútku, dostáva Mack podozrivý odkaz, podľa všetkého od Boha, v ktorom ho pozýva na víkendové stretnutie v tejto chatrči. Navzdory zdravému úsudku prichádza počas zimného popoludnia do chatrče a vracia sa do svojej najtemnejšej nočnej mory. To, čo tam Mack nájde, navždy zmení jeho svet.
V období, keď sa náboženstvo stáva čoraz bezvýznamnejším, zápasí CHATRČ s nadčasovou otázkou: Kde je Boh vo svete, ktorý je taký plný nevýslovnej bolesti? Odpoveď, ktorú Mack dostáva, vás ohromí a azda zmení rovnako, ako zmenila jeho. Budete chcieť, aby si túto knihu prečítali všetci!

WM.Paul Young, Rázcestia
Tony je bystrý a bohatý podnikateľ, ktorý zruinoval toľko priateľských a rodinných vzťahov, až sám začína trpieť paranojou. Zabarikádovaný vo svojom súkromnom úkryte zisťuje, že okrem mŕtvych rodičov a Ježiša mu nezostal jediný blízky človek. Po nečakanej mozgovej príhode upadne do kómy a leží v nemocnici na jednotke intenzívnej starostlivosti. Vtedy jeho myseľ opustí telo a blúdi po svete,, ktorý je odrazom jeho vlastného zničeného vnútra. A ocitá sa v ošarpanej a nehostinnej krajine, kde sa stretáva s ľuďmi, o ktorým predtým pochyboval – s Duchom Svätým a Ježišom, ktorý mu dáva obrovskú moc – podľa vlastnej úvahy môže uzdraviť jedného človeka. Ježiš takto prinúti T onyho, aby sa vcítil do života iných ľudí, chápal ich radosť, starosti a láskavú pomoc, vlastnosti, ktoré on už dávno vytesnil zo svojej duše. Rázcestia je ďaľšie Youngovo dielo, ktoré nám hovorí o vždyprítomnej láske Boha.

Sparks Nicholas, Bezpečný prístav
Do Southportu, ospalého južanského mestečka, sa prisťahovala krásna, ale plachá Katie. Nad jej minulosťou sa vznáša veľa otáznikov. Katie sa bráni nadväzovaniu akýchkoľvek vzťahov, no postupne sa zoznámi s Jo, temperamentnou slobodnou susedou, a Alexom, vdovcom s dvoma deťmi a veľkým srdcom, ktorý vlastní miestny obchod.
Napriek počiatočným obavám Katie postupne zapúšťa korene a stáva sa súčasťou nielen miestnej komunity, ale aj Alexovej rodiny. Ani láska jej však nedovolí zabudnúť na temné tajomstvo, ktoré ju prenasleduje, tajomstvo, ktoré ju vyhnalo na desivú púť po celej krajine, až kým nenašla útočisko v Southporte.
Vďaka podpore svojej láskavej, no tvrdohlavej kamarátky Jo si Katie nakoniec uvedomí, že si musí vybrať medzi životom na úteku a novou rodinou. V najťažších chvíľach ju dokáže zachrániť len láska.

 

knižnica