Čistejšie ovzdušie
Základom pre ľudské zdravie a blahobyt je čisté životné prostredie ako je napríklad čisté ovzdušie, čistá voda, pôda. No v dnešnej dobe je kvalita životného prostredia ohrozovaná nielen prírodnými zdrojmi znečisťovania, ale čím ďalej tým viac sú to antropogénne zdroje, ktoré spoločne vplývajú na zmenu klímy a majú negatívny dopad na dobré životné podmienky. Na zdravie ľudí nepriaznivo vplýva zmena klímy, ktorú pociťujeme v podobe extrémnych horúčav, povodní, poveternostných podmienok, v šírení chorôb,…
Najväčšie environmentálne riziká pre ľudské zdravie sú v oblastiach – znečistené ovzdušie, hluk z dopravy a priemyslu a nebezpečné chemikálie. Tieto riziká majú vážny dopad najmä počas životných období, ako sú rané detstvo, tehotenstvo a staroba.
K zlepšeniu životného prostredia ako aj k predchádzaniu chorôb môžu pomôcť a prispieť aj občania svojou zodpovednosťou a uvedomelým správaním voči sebe a prírode – napr. využívať obnoviteľné zdroje energie, vykurovať z obnoviteľných zdrojov, efektívne spracovávať potraviny, využívať nízkoemisnú mobilitu,…
Kvalitu ovzdušia môžeme zlepšiť.
Projekt LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia (LIFE 18 IPE/SK/000010) podporila Európska únia v rámci programu LIFE. Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu SR prostredníctvom MŽP SR.
Aktuálne informácie o projekte je možné nájsť na www.populair.sk
Informácie o kvalite ovzdušia je možné nájsť na www.dnesdycham.sk
Mgr. Ivana Fiťmová
manažérka kvality ovzdušia
odbor regionálneho rozvoja ŽSK