Marec mesiac knihy

Marec mesiac knihy

Marec – mesiac knihy symbolizuje význam literatúry v živote človeka.  Dňa 24. a 25.marca  2014 Obecná knižnica v Zázrivej organizovala v knižnici pre  žiakov 1. a 2. stupňa základnej školy  podujatia. Hosťom podujatia pre žiakov prvého až štvrtého ročníka bol pán Miroslav Karcol, ktorý je  autorom Povestí spod Rozsutca. Pán Miroslav  pútavo rozprával žiakom príbehy a postavy, ktoré dotvoril z vypočutého rozprávania dedinských ľudí. Žiaci aj takýmto spôsobom spoznali bližšie tohto nášho rodáka, zaujímavého autora a pútavého rozprávača.
Program týždňa zameraného na činnosť knižníc obohatili aj  žiaci druhého stupňa. Témou podujatia to boli čiateľské dielne na tému  Ako si vychovať brata. Poviedky napísali začínajúci spisovatelia.
Poviedky vyberali a hodnotili žiaci základných škôl, čím sa do knižky dostali tie najlepšie poviedky, ktoré súvisia so životmi detí a mladých v dnešnej spoločnosti. Knižka prostredníctvom príbehov uvádza deti do sveta rôznych hrdinov, ktorí zápasia s podobnými problémami – vtip a iskra poviedok im dodajú odvahu a nádej na riešenie vlastných problémov. Sú to bezprostredne podané, živé a inšpiratívne príbehy pre deti, ale aj dospelých, ktorým pomáhajú dívať sa na svet očami detí.

Marec mesiac knihy

Veselé čítanie pre chlapcov nielen o chlapčenských nezbedníctvach a zábavách, ale aj o vzťahoch a životných hodnotách sme rozobrali v knižke Babi, ty máš nápady! Autorkou knihy  je Blanka Čapková.
So žiakmi druhého stupňa sme si prečítali ukážku z knihy od Romana Brata, ktorá mala názov Môj anjel sa vie biť.Jedenásťročný Oskar  je neprestajne terčom šikanovania zo strany dvoch spolužiakov. Keďže zo zásady nežaluje, musí túto situáciu riešiť vlastným dôvtipom. Napriek závažnosti témy príbeh je popretkávaný humornými situáciami zo školského prostredia a vyznieva optimisticky.
V popoludňajších hodinách knižnicu navštívili družinári. Pre nich to bolo Hlasné čítanie  Opice z našej police od Kristy Bendovej. Vzrušujúco a s neopakovateľným humorom  sme im  vyrozprávané dobrodružstvá štrnástich opičiek, troch podarených bračekov, trpezlivej mamy a milujúcich starých rodičov.
V dnešnej dobe, plnej digitálnych médií, by kniha ako taká, mala byť súčasťou života detí. Nielen že obohacuje dušu dieťaťa, rozvíja deťom predstavivosť a fantáziu, ale čas, ktorý s deťmi strávime pri čítaní rozprávky  je niekedy dôležitejší, ako čítaný príbeh samotný.

Marec mesiac knihy

Marec mesiac knihy

Marec mesiac knihy