Starosta vyrobil kríž pre obete vojny
Medzi tisícosemsto padlými, ktorí už sto rokov odpočívajú na cintoríne v poľskom Jangrote, je štyridsať oravských vojakov.
DOLNÝ KUBÍN/JANGROT. Oravčania nezabúdajú na obete prvej svetovej vojny. Dôkazom je pietna spomienka v poľskom Jangrote, ktorej iniciátorom je Jozef Krupa z Klubu vojenskej histórie Beskydy. Minulý mesiac sa na nej zúčastnila 40-členná slovenská delegácia vrátane oravských starostov a dolnokubínskych gymnazistov.
Štyridsať obetí
„V novembri 1914 v okolí Jangrota, približne 50 kilometrov od Krakova, útočili ruské vojská na Krakov,“ približuje udalosti spred sto rokov spoluorganizátor Tomáš Moravčík, projektový manažér MAS Orava. „Rakúsko-uhorská armáda sa úpenlivo bránila aj za cenu vysokých strát. Na jednom úseku frontu boli nasadené obidva trenčianske pluky, 71. peší pluk a 15. honvédsky – peší pluk. Všetci muži z Oravy, ktorí mali brannú povinnosť, rukovali práve do nich.“
Aj preto sa bojov zúčastnilo niekoľko sto Oravcov. Neprežilo štyridsať, mnohí boli zranení alebo nezvestní. „Všetci štyridsiati, ktorých vieme identifikovať, sú pochovaní na cintoríne Jangrot, ktorý je posledným miestom odpočinku pre 1800 padlých vojakov.“
Unikátne miesto
Nový drevený kríž, ktorý Oravčania osadili v Jangrote, osobne vyrobil zázrivský starosta Matúš Mních. „Je z červeného smreka, za deň som ho mal hotový.“ Jedným z piatich Zázrivčanov, ktorí zomreli v Jangrote, bol brat starostovho pradeda, 27-ročný Adam Mních.
Kríž posvätil hruštínsky kaplán Miroslav Žmijovský. K položeným vencom Oravčania symbolicky zapálili štyridsať kahancov na pamiatku rovnakého počtu padlých rodákov.
„Všetci účastníci sa zhodli na potrebe ďalších výskumov, rekonštrukcie a rozvoja infraštruktúry na zachovanie tohto unikátneho miesta spoločnej histórie, ktoré je tichou pripomienkou nezmyselnosti vojny,“ dodal Tomáš Moravčík. Ďalšie stretnutie k danej téme bude na Slovensku.
LUCIA ŠMIGOVSKÁ