V Zázrivej ukončia salašnícku sezónu rôsacom

Obec Zázrivá organizuje dňa 22.10.2017 podujatie zamerané na podporu pastierstva, ovčiarstva a salašníctva a na zachovávanie tradícií spojených s dedičstvom valaskej kolonizácie a kultúry.

Tzv. rozsad – v zázrivskom nárečí „rôsac“ – je sťahovanie a návrat salaša z letnej paše (hôľ) do dediny, kde sa ovce rozdeľujú majiteľom. Ovčiarske podujatie v Zázrivej je ukončením pastierskej a salašníckej sezóny v mikroregióne terchovskej doliny a budú ho sprevádzať ukážky zvykov pri práci s ovcami, ľudových remesiel a zručností ako sú kováčstvo, zvonkárstvo, rezbárstvo a iné.

Na podujatí vystúpia a zahrajú Detský folklórny súbor Zázrivček zo Zázrivej, Folklórna skupina Kýčera a Ľudová hudba zo Zázrivej , Trombitáši Štefánikovci z Nimnice, Karol Kočík zo Zvolena, Ľudová hudba Kubovcov z Lutíš, Goralská kapela Istebna z Poľska a Folklórna skupina Trnkári zo Žaškova.

Podujatie je bezplatne prístupné širokej verejnosti, pripravené budú ochutnávky jedál z baraniny a ovčie výrobky. Počas víkendu sa v sobotu uskutoční aj odborný seminár Ovčiarstvo a salašníctvo v Karpatoch – dedičstvo, tradície a ochrana životného prostredia a v nedeľu kulinárske stretnutie Tradičné a starosvetské jedlá v Zázrivej.

web_plagat_rosadz

web_plagat_seminar

web_plagat_jedlaPoland-Slovakia_SK_01_RGB-(

Projekt „Trasa valašskej kultúry“ je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Projekt realizuje Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” v partnerstve s Detskou organizáciou Fénix, o.z. Územnou organizáciou Snina, Województwem Podkarpackim, Regionálnou rozvojovou agentúrou Svidník, Województwem Małopolskim, Związkiem Podhalan w Polsce, Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER, Obcou Oravská Polhora, Obcou Malatiná a Obcou Zázrivá.