Skúsme to tento rok inak, počas Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých zvykneme produkovať viac odpadu
Väčšina z nás si to neuvedomuje, ale aj počas Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých zvykneme produkovať viac odpadu. Spomínať na našich blízkych tak môžeme ekologickejšie a s prihliadnutím na životné prostredie.
Cieľom tohto článku nie je haniť ani jedného z nás za to, že sa na cintoríne zastavil, kúpil zosnulému kvet či sviečku. Chceme len upozorniť na to, že Dušičky sa stávajú akýmsi novodobým sviatkom odpadu, s ktorým sa po sviatkoch trápi nejedna obec.
Cintoríny sú miestami, kde každoročne vznikajú tony odpadu. Obzvlášť veľké množstvo odpadu sa pritom na cintorínoch každoročne tvorí na prelome októbra a novembra, kedy prichádzame k hrobom svojich blízkych uctiť si ich pamiatku. Obchody už celé týždne pred sviatkami ponúkajú rôzne farebné umelé kvety, vence, plastové kahance či svietniky. Tieto síce na cintorínoch vydržia dlhšie, ale pretože sú vyrobené z materiálov, ktoré sa nedajú recyklovať, sú už vopred odsúdené na skládku.
Skúsme to tento rok inak a nahraďte nerecyklovateľné ozdoby udržateľnejšími materiálmi:
* Namiesto umelých kvetov vysaďme chryzantémy alebo prineste iné kvety v kvetináčoch. Vyrobiť môžeme aj kytice zo sušených kvetov, ktoré dlhšie vydržia.
* Zabudnime na plastové stuhy, celofány a umelé dekorácie a nahraďme ich dekoráciami z organických materiálov.
* Vyrobme vence z prírodných materiálov. Použite do nich to, čo nájdeme na záhrade alebo počas prechádzok v prírode – šišky, ihličie, farebné lístie, konáre, mach alebo sušené kvetiny.
* Nahraďme umelohmotné kahance a svietniky za sklenené s kovovým uzáverom, ktoré môžeme používať opakovane.
* Sviečky nekupujme v plastovom obale, kúpme ich radšej v hliníkovom obale alebo rovno bez obalu. Ešte lepšou alternatívou sú sviečky vyrobené zo sójového alebo včelieho vosku.
* Riaďte sa heslom „menej je niekedy viac“. Znížme množstvo sviečok aj dekorácií. Aj malá zmena má pozitívny dopad na prírodu.
Pamätáte si na to, ako ste aj počas prázdnin či víkendu chodili s babkou či s mamou okopávať hroby? Bolo treba vytrhať burinu, poliať kvety, zasadiť sirôtky. Na Dušičky ste zapaľovali klasické sviečky, a zapichovali ich do zeme, či do kovových stojanov. Dôležitejšie ako doniesť niečo na hrob bolo ísť naň.
Zamyslieť sa nad tým, kde a aký odpad produkujeme nie je zlá vec. Učí nás to premýšľať viac zodpovedne, a to nielen voči životnému prostrediu, ale aj voči našej či ďalšej generácii. Veríme, že nám mnohí dajú za pravdu v tom, že ak človek začne poctivo triediť, až vtedy začne skúmať čo za materiály denne používa, z čoho jedáva a v čom kupuje svoje jedlo, čo si oblieka. Začne mať kritický pohľad nielen na svoje správanie, ale aj na správanie iných a hlavne, zrodí sa v ňom snaha zmeniť to.
Nakoniec všetky materiály, aj tie prírodné, skončia raz ako odpad. Preto sa v prvom rade pokúsme minimalizovať množstvo ozdôb. Nemusíme sa predsa predbiehať v tom, kto na cintorín donesie viac kvetov alebo kahancov.
Majme na pamäti, že tento deň je hlavne o spomienkach na našich blízkych, ktorí nám tak veľmi chýbajú.