Vynášanie Moreny v Zázrivej

Zvyky ,tradície, obyčaje, či rôzne obrady vždy tvorili a tvoria dôležitú duchovnú kultúru národa. Na Slovensku sú zvyky neodmysliteľnou súčasťou tradičnej ľudovej kultúry. Tradičné ľudové zvyky sú nehmotným kultúrnym dedičstvom našich predkov, ktoré by sme si mali uchovávať a pripomínať. Jedným z nich je vynášanie Moreny, ktorú od stredoveku nosili mladé dievčatá po slovenských dedinách. Po zime už každý túžobne očakáva teplé dni a noci. Veď na dedine boli hospodári závislí od počasia.
Vítanie a príchod jari je vždy očakávaným obdobím. Vždy sa veľmi tešíme, kedy sa už tráva zazelená, slnko zasvieti jasnejšie a teplejšie a dni sa predĺžia. Vzduch vonku začne voňať prvými kvetmi a štebotanie vtákov je čoraz hlasnejšie a intenzívnejšie.
Pred príchodom jari však bolo potrebné najprv sa rozlúčiť so zimou. Vyprevádzali ju tradičným zvykom – vynášaním alebo pálením Moreny. Morena bola symbolom zimy a jej zapálenie bolo vyjadrením túžby po konci chladného počasia a studených dní. Pri príležitosti Marienovej nedele a obyčají uskutočňovaných v minulosti Fsk Kýčera organizovala 10.3.2024 sprievod spojený s vynášaním Moreny. Sprievod sa začal od mostu na vyšnom konci dediny v časti Ústredia o 8.00 hodine, pokračoval cez dedinu a ukončil sa na križovatke konča Doliny. Pri moste Morenu vyzliekli, zapálili a hodili do rieky. Po zime každý túžobne očakáva teplé dni. Veríme, že jar k nám naozaj zavíta.